
A napelemes rendszerek telepítésének finanszírozásában és ilyen módon a napenergia segítségével történő villamosenergia termelés elterjedésében a különböző pályázatok által nyújtott támogatások nagy szerepet játszanak. 2020 második negyedévében nagyjából 75 000 magyar házon működik átlagosan 4kW teljesítményű kisméretű naperőmű. A kormány középtávú terveiben a 2030-ra ezt 200 000 háztartásra szeretné kibővíteni, melyet a megfelelő ösztönző pályázati programokkal próbálnak elérni. A cikkben bemutatjuk a 2021-es pályázat részleteit!
A legújabb lehetőség 2021.január 1-től nyílik meg a 2020.november 25-én megjelent Magyar közlönyben található pályázati kiírással:
A Kormány 518/2020. (XI. 25.) Korm. rendelete a gyermeket nevelő családok otthonfelújítási támogatásáról
A lakásfelújítási program keretein belül igényelhető 50% támogatás maximálisan 3 000 000 Ft összegben akár napelemes rendszer telepítésére is. Nagyon fontos új elem, hogy nincs területi korlátozás, így a forrás a budapesti és pest megyei lakosok számára is elérhető.
Nézzük a legfontosabb tudnivalókat a támogatás feltételeivel kapcsolatban
Kik igényelhetik a támogatást?
A támogatás célja a gyermeket nevelő családok lakhatási körülményeinek javítása, így a támogatást a legalább egy gyermeket váró vagy nevelő igénylő – azonos lakóhellyel rendelkező házastársak vagy élettársak közösen, együttes igénylőként – igényelheti
Az igénylők köre rendkívül széles, célszerű ellenőrizni a pontos kiírásban, hogy milyen módon tudunk megfelelni a feltételeknek.
Házaspárok és élettársak mellett egyszülős családok és különélők, elváltak is élhetnek a lehetőséggel. Elvált szülök esetén a gyermekével élő szülő a támogatás jogosultja.
A támogatás további feltétele a köztartozás mentesség és az igazolt 1 éves maximum 30 napra megszakított magyarországi társadalombiztosítási jogviszony. Nem kap azonban támogatást, aki az igénylés előtti 180 napban közfoglalkoztatott volt.
Hol vehető igénybe a támogatás?
A támogatás Magyarország területén fekvő, az ingatlan-nyilvántartásban lakás vagy lakóház fő rendeltetés szerinti jelleggel nyilvántartott ingatlan, valamint tanya, vagy birtokközpont jogi jelleggel nyilvántartott ingatlan lakáscélú épületekre vehető igénybe. Azonban az ingatlannak tényleges lakóhelyként kell szolgálnia, azaz a támogatásra való jogosultságnál figyelembe vett valamennyi kiskorú gyermeke a támogatással érintett lakásban legalább egy éve lakóhellyel rendelkezik.
Ebből következik, hogy nyaralókra például nem pályázhatunk.
Mekkora az igényelhető támogatás?
A támogatás összege a számlával igazolt felújítási költségek 50%-a, de legfeljebb 3 000 000 forint. Ez azt jelenti, hogy egy átlagosan 5-6 kW teljesítményű napelemes rendszer esetén, melynek bekerülési költsége 2-2,5 MFt, az igényelhető támogatás 1-1,2 MFt. így bőven maradhat további felújítási célra is elkölthető forrás.
Mire igényelhető a támogatás?
A támogatás alapvető célja lakásfelújítás, de ide értendő a megújuló energiaforrások alkalmazása, így a napelemes rendszerek telepítése is. A legfontosabb otthonfelújítási célok
- víz-, csatorna-, elektromos-, gáz-közműszolgáltatás bevezetése, illetve belső hálózatának kiépítése vagy cseréje,
- fürdőhelyiség, illetve WC létesítése olyan lakásban, amely nem rendelkezik ilyen helyiséggel,
- fűtési rendszer kialakítása, korszerűsítése vagy elemeinek cseréje, ideértve a megújuló energiaforrások alkalmazását is,
- az épület szigetelése, ideértve a lábazatszigetelést, a hő-, hang-, illetve vízszigetelési munkálatokat,
- a külső nyílászáró cseréje, redőny, árnyékoló, spaletta, rovarháló, biztonsági rács felszerelése vagy cseréje, párkányok, küszöbök cseréje vagy felújítása,
- tető cseréje, felújítása, szigetelése,
- égéstermék-elvezető építése, korszerűsítése,
- klímaberendezés beépítése, cseréje,
- napkollektor, napelemes rendszer telepítése, cseréje,
- belső tér felújítása, ideértve
- a lakás helyiségeinek belső fali, padló-, födém- vagy álmennyezeti burkolat cseréjét, felújítását, festését, tapétázását,
- a galériaépítést,
- a belső lépcső kialakítását és cseréjét,
- a szaniterek beépítését vagy cseréjét,
- a villanykapcsolók és -dugaljak kialakítását és cseréjét,
- a belső nyílászárók, belső párkányok, küszöbök beépítését, cseréjét vagy felújítását,
- a lakással azonos ingatlan-nyilvántartási helyrajzi számon található épület, nem lakás céljára szolgáló helyiség, így különösen: nyári konyha, mosókonyha, tároló) felújítása,
- kerítés építése,
- gépjárműtároló építése vagy nyitott gépkocsibeálló kialakítása,
- terasz, loggia, erkély, előtető építése,
- térburkolat készítése, cseréje,
- télikert kialakítása,
- amennyiben az igénylő vagy gyermeke mozgáskorlátozott személynek minősül – a 12/2001. (I. 31.) Korm. rendelet 9. § (10) bekezdésében meghatározott akadálymentesítési munkák,
- alapozási szerkezet megerősítése, valamint
- beépíthető bútor vagy konyhai gép beépítése, cseréje.
Hogyan igényelhető a támogatás?
Pályázni lehet a Kincstár által üzemeltetett elektronikus felületen, postai úton vagy személyesen a kormányablakoknál.
Meddig igényelhető a támogatás?
A támogatás a lakáson végzett építési tevékenységek befejezését és a számlák kifizetését követően 60 napon belül, de legkésőbb 2022. december 31-ig igényelhető.
Új áramszolgáltatói elszámolás a vissza nem térítendő támogatás igénybevétele esetén
Az Információs és Technológiai Minisztérium honlapján megjelent cikk alapján a vissza nem térítendő támogatásban részesülő projektek a jelenlegi elképzelés szerint már nem a jelenleg hatályos szaldóelszámolás, hanem a bruttó elszámolás szabályai között valósulhatnak meg. A szaldóelszámolásban az éves szinten megtermelt és elfogyasztott energia különbségét kell rendezni az áramszolgáltató felé. A bruttó elszámolásban a napelemes termelő a hálózatból vásárolt és az általa megtermelt, azonnal el nem fogyasztott energia egységárát külön-külön határozzák meg. Az új rendszerben a hálózatból vételezett energia árát az ellátási szerződés szerint számolják el, az lakossági fogyasztóknál tehát az egyetemes szolgáltatás egységárával egyezhet meg. A napelemes termelő által a hálózatba táplált energia átvételi árát szintén a későbbiekben szabják majd meg.
Pályázzon Ön is napelemes rendszer telepítésére!
Az aktuális pályázattal és a lehetőségekkel kapcsolatban kérdezze szakértőnket!
Hogyan biztosítható napelemes rendszernél az 50-50% ős arány?
Anyagköltség-Munkadíj ?
A rendelet 5. pontja alapján „A támogatás összege a számlával igazolt felújítási költségek 50%-a, de legfeljebb 3 000 000 forint.”
Azaz maximálisan 6 000 000 Ft teljes projekt összegnél érjük el a maximum támogatási összeget, ami 3 000 000 Ft
7.3 pontja alapján „A támogatás összegében az anyagköltség, illetve a vállalkozói díj 50-50%-os arányban szerepelhet.”
A fentiek alapján a maximális támogatási összeg lehívhatósága érdekében a munkadíjnak a teljes projektösszeg 25%-át kell elérnie. Ez az arány megközelítőleg fedi is a valóságot.